Przemysł elektromaszynowy
Przemysł elektromaszynowy jest jedną z najważniejszych gałęzi krajowej gospodarki. W jego skład wchodzi przemysł metalowy zajmujący się produkcją konstrukcji metalowych, odlewów, naczyń, opakowań, armatury, łożysk itp.
Zakłady je wytwarzające zlokalizowane są w pobliżu dużych hut. Prężnie rozwija się także przemysł maszynowy wytwarzający maszyny i urządzenia rolnicze, obrabiarki, maszyny i urządzenia dla górnictwa czy specjalistyczne maszyny dla energetyki.
Przemysł środków transportu składa się z kilku obszarów, z czego najlepiej rozwijającym się jest przemysł samochodowy, szczególnie sektor samochodów osobowych. Zasługi na tym polu przypadają inwestycją zagranicznym np.
– włoskiego Fiata, koreańskiego Daewoo i Opla nale żącego do koncernu General Motors. Z kolei kryzys obecnie przeżywają tabor kolejowy, przemysł lotniczy, przemysł ciągników oraz przemysł autobusowy i samochodów ciężarowych.
W ostatnim czasie szczególnego znaczenia nabrał przemysł elektrotechniczny i elektroniczny, co uwarunkowane jest powiązaniami ze światowymi koncernami dysponującymi odpowiednimi technologiami. W Polsce wrasta zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy i zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, co ma odzwierciedlenie w ich produkcji.