Włókienniczy wiek XVIII
Cały proces rewolucji przemysłowej rozpoczął się w Anglii, tam też rozpoczęła się modernizacja przemysłu tkackiego. W kraju tym prężnie działało już m.in.
chałupnictwo wełniane, jednak mimo to nie zaspokajało ono wszystkich potrzeb ówczesnego rynku. Potrzebna była zatem kolejna innowacja. Znaczącym momentem było wynalezienie maszyny tkackiej o pięknej nazwie 'Latające czółenko mechaniczne, czółenko szybkobieżne’.
Był to przełomowy moment dla całego przemysłu tkackiego. Maszyna była w stanie zastąpić ręczną pracę tkaczek i umożliwiła produkcję fabryczną na dużo szerszą niż dotychczas skalę. Następnie pojawiły się przędzarki – najpierw wodne, lub napędzane siłą ludzką, później mechaniczne.
W 1778 roku powstała pierwsza na świecie fabryka przędzalnicza. Po wynalezieniu krosna mechanicznego wydajność tkactwa zwiększyła się aż 40-krotnie. Wszystkie te wynalazki w krótkim czasie doprowadziły do mechanizacji całego przemysłu krawieckiego.
Ponieważ jednak do rozwoju tej gałęzi przemysłu potrzebne były wynalazki z innych dziedzin, np. silnik parowy, to wraz z rozwojem przemysłu tkackiego nieunikniony był rozwój tychże gałęzi.